Iracký úzus

Autor: Alexander Riabov | 26.7.2012 o 11:20 | (upravené 26.7.2012 o 11:26) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  851x

Zhodou okolností som v novej práci spoznal kolegu, ktorý je pôvodom a tiež aj takmer celý život prežil v Iraku. Je to vzdelaný človek, ktorý vyučoval na tamojšej univerzite matematiku, navyše okrem toho nejakú dobu pôsobil aj v irackej armáde. V súčasnosti sa krátku dobu nachádza na Slovensku. Moslimské a arabské krajiny majú samozrejme mnoho osobitostí, pri ktorých našinec prinajmenšom podvihne brvami. Chcel som sa teda dnes s Vami podeliť o zaujímavosť, ktorú nám včera Imad (tak sa skrátene volá) vyrozprával...

Možno to pre niekoho nebude znieť ako žiadna novinka. Pre mňa však bola. Jeden kolega si trocha nechtiac po anglicky odklial (vo všeobecnosti v zmysle úražky na matku kohosi abstraktného - kto by nerozumel - "motherfu..er" :) ). Pozrel sa pritom na Imada a vraví mu: "Vo Vašej krajine je takéto čosi zakázané, však?" Imad mu lyšiacky odpovedá, že zakázané to nie je, ale vysloví "to" iba raz v živote :)

V krajinách Blízkeho Východu a osobitne v Iraku je urážka člena rodiny veľmi závažným previnením. Nešiel som v otázkach na Imada do podrobností, hoci by ma v prvkoch islamského práva neprekvapila ani nejaká konkrétnejšia zmienka.

Imad nám to vysvetľoval na príklade svojho brata, ktorého nepovažuje zrovna za najsvätejšieho človeka. Ak by však za ním prišiel niekto, a hoci aj právom sa na neho sťažoval a použil pri tom nejaký vulgarizmus, takéhoto človeka by v tom lepšom prípade už viac nepovažoval za svojho priateľa a zavrhol by ho. V tom horšom prípade by sa to pre neho mohlo skončiť aj tragickejšie.

V Iraku totiž panuje tradícia, že si vysoko vážia svoju rodinu, jej členov, a to dokonca viac ako svoju vlastnú česť. Čo je ďalšou zaujímavosťou, osobitne to údajne platí o ženách - manželke, dcére, sestre a pod. Imad by napríklad nemal taký veľký problém, keby sa vulgárne vyjadrili voči nemu, iné to však je, ak sa to dotýka jeho rodiny.

Na druhej strane - vrátim sa k príkladu s jeho bratom - ak by za Imadom niekto prišiel a oprávnene sa sťažoval na jeho brata, bez toho, aby ho urazil, Imad s ohľadom na to, že vie, že jeho brat je riadny kvietok, by sa snažil urobiť všetko, čo by bolo v jeho silách, aby situáciu napravil.

Poučenie? Okrem toho, že si treba dať pozor na ústa, ak sa už raz ocitnete v miestach podobných, ale možno stojí za zmienku v tejto rýchlej dobe pohľad na vnímanie svojej vlastnej rodiny a rodiny niekoho iného.

Iste, možno je to dôsledok z čias vendety, možno majú tamojší vyšší sklon k agresivite. Myslím si však, že je mementom také kultúrne prostredie, kde ľudia vážia svoje slová skôr, ako ich vyslovia.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?