Absurdné - Maďarič vraj nemá dosah na SOZA

Autor: Alexander Riabov | 26.10.2012 o 12:39 | (upravené 26.10.2012 o 12:45) Karma článku: 17,21 | Prečítané:  3275x

Ministerstvo kultúry nám včera odkázalo, že oni „nemajú dosah" na SOZA a dokonca nemôžu ani len odvolať jej riaditeľa Repčíka. Nič také sme od nich ani nežiadali. V rámci protestu STOP SOZA! Hudbou proti výpalníkom! som osobne odovzdal v podateľni ministerstva kultúry jednoducho splniteľné požiadavky, ktoré riešia problém so SOZA rýchlo a efektívne.

Môžete si ich prečítať v tomto blogu alebo aj na facebooku. Trvám na to, že všetky sú bez väčších problémov vykonateľné aj bez zmeny zákonov.

Hovorca ministra mal zrejme pocit, že vôbec netušíme čo žiadame a že naše požiadavky odbije tým, že SOZA je „nezávislá" od ministerstva a že nemôžu do ich činnosti zasahovať. Podľa jeho šéfa, ministra Maďariča, zasa všetko vyrieši až novela autorského zákona, na ktorú budeme čakať minimálne dva roky.

Vážený pán minister Maďarič a vážený pán hovorca Bednár! Pozrite si prosím poriadne požiadavky, ktoré som nechal na ministerstve a ešte raz posúďte, či ich naozaj neviete splniť.

Pána ministra Maďariča sme vyzvali aby sa vyjadril k tomu, čo predvádza Repčík ako riaditeľ SOZA. Okrem toho chceme, aby vyzval Výbor SOZA na jeho odvolanie. Je niečo zlé na tom, že nás zaujíma názor ministra kultúry na prácu riaditeľa SOZA? (pozn. ak je s jeho prácou spokojný, nemusí vyzývať na jeho odvolanie, len nech to povie pekne verejne)

Od samotného ministerstva sme si dovolili požadovať oveľa „nehoráznejšie" veci. Vykonať kontrolu v SOZA a na základe výsledkov vyvodiť dôsledky vrátane možného odňatia licencie. Je smutné ak o to musia žiadať občania. Povinnosť dohliadať nad SOZA má ministerstvo už zo zákona:

§ 83 - Dohľad ministerstva
(1) Ministerstvo vykonáva dohľad nad výkonom kolektívnej správy preverovaním plnenia povinností organizáciami kolektívnej správy (rozumej SOZA) pri výkone kolektívnej správy, ako aj získavaním a vyhodnocovaním informácií a podkladov súvisiacich s výkonom kolektívnej správy.

Ministerstvo je oprávnené na základe tohto dohľadu okrem iného aj uložiť SOZA pokutu až do výšky 16 596 eur alebo odňať oprávnenie. Ministerstvo môže oprávnenie odňať ak SOZA „závažným spôsobom a opakovane" poruší svoje povinnosti.

Nie je SOZA na základe medializovaného vypaľovania už teraz minimálne podozrivá, že závažným spôsobom a opakovane porušuje svoje povinnosti? Prečo teda ministerstvo nekoná? A kedy konať začne? Bude Maďarič čakať na ďalší absurdný výmysel Repčíka a jeho ľudí?

Teraz má šancu ukázať, že mu viac záleží na podpore kultúry a kultúrnosti než výpalníckej organizácie na ktorú sa SOZA zmenila.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?