Dvadsiate výročie vzniku SR: Prezident rozkopal ústavu

Autor: Alexander Riabov | 3.1.2013 o 13:05 | Karma článku: 24,12 | Prečítané:  3612x

Už jeden a pol roka bolo jasné, že prezident to urobí. Bolo evidentné, že Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje a že pri tom poruší ústavu. On však urobil aj čosi navyše. Ústavu doslova rozkopal.

Predvčerom som si na Markíze pozrel mozaiku dvadsaťročných dejín slovenského štátu. Nebolo treba spomínať ani na Gorily. Dvojnásobné platy pána Dz. a reči o tom, ako vezme peniaze mafiánom a dá ich do školstva; bomby v autách; sýkorovci; takáčovci; pápayovci; kupónové a mečiarovské privatizácie a vôbec - všetkého bolo až až. Obával som sa, že na záver snáď nebude ani čo dobré dodať. Ešteže tí hokejisti... Korunu tomuto dvadsaťročnému panoptiku v našom štátiku včera definitívne nasadil prezident, docent Ivan G.

Keď som navštevoval prvé cvičenia z právnej teórie, vznešene nás vtedajšia „teoretička" vyzývala: „Nech z tejto triedy odíde každý, kto neverí v spravodlivosť!" Nemá tu vraj miesto...

V druhom ročníku sme prešli kurzom ústavného práva. Ach, tie roky deväťdesiate! Pri všetkých tých bájnych poučkách o právnom štáte, ústave ako poslednej brzde, ktorá zastaví akúkoľvek neprávosť, sa nám zdali také vzdialené. Často prišli na reč bomby v autách, rušenie označených privatizácii - ako inak zákonmi, zábavné historky o Gauliderovej pošte a nakoniec ešte tie amnestie, čo si pán priemer a prezident v jednej osobe odsúhlasil. Únos syna prezidenta? Nadbytočný kolorit.

To boli predsa tie na míle vzdialené a dávno prekonané deväťdesiate roky. Boli to predsa časy gangstrov a zbohatlíkov. Dalo sa to ešte ako tak zahovoriť a prednášať ďalej o poučkách.

A potom sme toho na seminároch preberali ešte oveľa viac.

Niekedy aj chvalabohu a niekedy aj žiaľbohu, že chvalabohu... docenta práv Ivana Gašparoviča, CSc. sa mi na fakulte zastihnúť nepodarilo. Chvalabohu či žiaľbohu? Ťažko rozhodnúť. Bol už prezidentom.

Prešli roky a padli ideály, aj autority. Z vtedajšieho dekana právnickej fakulty sa časom vykľul preborník na prijímacie pohovory. Pána Cupera je mi dokonca asi ešte najviac ľúto.

Edikt, ktorým včera zaklincoval oslavy dvadsiateho výročia založenia „demokratického a právneho" štátu dosluhujúci docent Ivan G. vo funkcii prezidenta, vo mne vyvoláva pocit, že to všetko, čo do nás na právnickej fakulte nalievali, bolo naozaj zbytočné.

Niekto sa tu sťažuje na súdne prieťahy. Sťažuje sa na šéfa najvyššieho súdu. Na takú a onakú aroganciu moci. A potom príde prezident a bez stopy posledných zvyškov štátnickej cnosti vyhlási, že si neváži zvolených poslancov, ani ústavný súd a napokon ani to právo, o ktorom kedysi istotne zanietene prednášal.

A teraz ostávate na rade už len vy - bežní občania.

Vykročte do života a skúste po týchto skúsenostiach veriť, že ak sa vás raz právo dotkne, tak vo vašom prípade určite zvíťazí spravodlivosť...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?