Trúfne si prokuratúra na čudesné duo Trnka – Radičová?

Autor: Alexander Riabov | 25.4.2013 o 9:15 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  1733x

Za môj včerajší podnet, aby generálna prokuratúra vyšetrila okolnosti stretnutia Trnka - Radičová kvôli podozreniu, že na tomto stretnutí sa protizákonne vŕtali v trestných spisoch závažných káuz, asi nezožnem veľa slávy :) Viac než to ma zaujíma, ako sa generálna prokuratúra vysporiada s podnetom, aby vyšetrila možné protizákonné konanie tohto prazvláštneho tandemu.

Na začiatku bol článok v SME od Moniky Tódovej, ktorá opisovala rozhovor z knihy Ivety Radičovej. Hovorilo sa tam o návšteve Dobroslava Trnku, vtedy ešte ako generálneho prokurátora, u Ivety Radičovej, vtedy ešte predsedníčky vlády. Predmetom návštevy bola diskusia, ktorú obe strany interpretujú rôzne. Zhodujú sa však v tom, že sedeli nad dokumentmi o kauzách financovania SDKÚ a kauze františkáni. V prvej išlo o podozrenie z nelegálneho financovania vtedy ešte Radičovej materskej strany a v druhej o obvinenia zo zneužívania detí, kde obvinení patrili do tej istej rehole ako Radičovej partner Balázs.

Tódová hovorí, že predmetné dokumenty boli spisy o vyšetrovaní daných káuz. Radičová aj Trnka to popierajú, no ani jeden z nich nevysvetlil pôvod a obsah týchto dokumentov. Je veľmi pravdepodobné, že ak to aj neboli spisy ako také, mohlo ísť o fotokópie dôkazov, výpovedí, zápisníc a iných materiálov obsiahnutých v spise. A to by bol „prúšvih ako Brno".

Nahliadať do spisu môžu len oprávnené osoby. Pokiaľ nie je Iveta Radičová poškodená, podozrivá, obhajkyňa atď. (viď par. 69 trestného poriadku), nemá právo sa s materiálmi zo spisu oboznamovať. A pevne verím, že aj na manipuláciu so spismi sa vzťahujú striktné pravidlá, ktoré nedovoľujú ani generálnemu prokurátorovi zobrať dokumenty do aktovky a pobehovať s nimi po meste!

Na tieto okolnosti ako prvý poukázal Peťo Mikletič. Po diskusii v rámci 99% sme sa rozhodli, že blogom by to skončiť nemalo a v mene hnutia som podal podnet na generálnu prokuratúru, aby okolnosti tohto stretnutia vyšetrili a objasnili s akými dokumentmi sa to zabávali Trnka a Radičová.

Dajme na chvíľu politiku bokom a neriešme kto koho vydieral a kto od koho a aké službičky požadoval. Ide tu o omnoho dôležitejšiu vec. Politici (a ani generálny prokurátor) nemôžu robiť čo si zmyslia len preto, že k tomu majú možnosti. Ak si to aj dovolia, mali by zato niesť následky.

Základným predpokladom zostáva, že sa na generálnej prokuratúre nájde niekto, kto bude mať „gule" pustiť sa do toho...

P.S. Bol by som rád, ak by výsledok precízneho(!) vyšetrovania znel, že obaja konali v súlade so zákonom (aj keď tomu medializované informácie nenasvedčujú a aj keď by to znamenalo, že sa mýlim), pretože tak by som si uchoval aspoň kúsok dôvery v štátne inštitúcie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?