Bytová otázka v Topoľčanoch? Pýtať sa treba inak.

Autor: Alexander Riabov | 12.10.2014 o 20:10 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  2021x

Posledný rok v Topoľčanoch bujnela téma sociálneho bývania. Plamene, ktoré spálili prístrešky obyvateľov mestského geta, neuhasínajú dodnes v diskusiách súvisiacich s novými nájomnými bytmi. Akonáhle boli byty postavené, nový oheň na streche rozvírilo rozhodnutie mesta zabezpečiť ochranu majetku najskôr strážnou službou a potom kamerovým systémom. Najzaujímavejšie však podľa mňa na celej tejto téme je to, ako šokujúco lacno sa také normálne nájomné byty dajú postaviť, a to aj napriek tomu, keď to robí štát (či samospráva), ktorý je v našej zemepisnej šírke dosť zlý hospodár.

Zopár verejne dostupných údajov

Uvediem zopár verejne dostupných čísel. Mestu bola na uvedený projekt poskytnutá nenávratná dotácia z MDVRR SR vo výške 419 670 €[1] ako 75% spolufinancovanie výstavby 36 bytov nižšieho štandardu s priemernou plochou vcelku 45 m2 na jeden byt. Spoluúčasť mesta (25%) bola 139 890 €,

Dotácia na 1 byt

Príspevok mesta na výstavbu jedného bytu bol iba 3 886 €.

Nájomné za byt bude do 41 € za mesiac.

ktoré získalo ako zvýhodnenú pôžičku od ŠFRB s 1% ročným úrokom[2]. Cena obstarania jedného bytu priemernej rozlohy bola dokopy 15 543 €[3], čo je 345 € za m2. Príspevok mesta na výstavbu jedného takéhoto bytu činil iba 3 886 €[4] z uvedenej sumy. Keďže zákon reguluje pri sociálnych bytoch maximálnu výšku nájomného, tá bude v tomto prípade v závislosti od konkrétnej rozlohy bytu do 41 eur za mesiac[5].

Priemerná splátka hypotéky je pritom medzi 226 eur a 300 eur[6], preto aj dvojnásobne zvýšené nájomné, t.j. 82 eur za mesiac by bolo stále pre mladé rodiny oveľa atraktívnejšie. Návratnosť takto investovaných prostriedkov sa posunula na približne 15 rokov. Pri takejto návratnosti by mesto a štát nemali nad čím váhať.

Koľko takých bytov mohlo byť postavených?

Predstavte si teraz, koľko takýchto bytov mohlo byť postavených nebyť napríklad investície mesta vo výške 500 000 € do futbalového štadióna[7] miestnemu treťoligovému klubu? Pre zopakovanie - výška príspevku mesta na 1 byt bola len 3 886 €.

Miestnemu futbalu, ktorého priemerná návštevnosť zápasov je 200 divákov[8], táto investícia bez tak veľmi nepomohla. Klub prišiel len pár mesiacov na to o hlavného sponzora a napriek skvelej príležitosti na postup, kedy výnimočne postupovali danú sezónu až 4 tímy, 5. miesto v tabuľke 3. ligy jednoducho nestačilo. Slová o akomsi potenciálnom komerčnom úžitku z nového stánku pre 3 000 divákov tak zrejme spoločnosť Topvar nepresvedčili[9], aj keď v ne uverilo 21 poslancov.

Je dôležité poznať podobné porovnania, aby sme si v budúcnosti už pochybnými investíciami nemuseli strieľať góly do vlastnej bránky. Je určite krásne mať pekný nový štadión, no ak nemáte kde bývať, alebo tŕpnete či budete mať na ďalšiu splátku hypotéky, tak máte úplne iné priority.

Pýtať sa treba inak

Všetci sa pýtajú, prečo teda práve Rómom každých pár rokov staviame nové byty.

Pýtať sa treba inak: Prečo nestaviame nové byty mladým rodinám, ktoré ich budú poctivo splácať a starať sa o ne?

Ono totiž celý problém s bytmi pre Rómov tkvie práve v tom, že poctivo pracujúci človek nemá šancu sa dostať k bytu inak ako cez hypotéku. Ak by mal, bytovky pre Rómov by istotne tak nekričali. Za bytový problém nemôžu Rómovia, ale tí, čo 20 rokov vedome nechávajú trh bývania v rukách bánk a ich predražených hypoték.

__________________________

[1] Zoznam poskytnutých dotácií MDVRR SR na obstaranie nájomných bytov za rok 2013 http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=81996   [2] Prehľad podpôr ŠFRB pre rok 2014 http://www.sfrb.sk/sites/default/files/Prehlad_podpor_SFRB_2014.pdf    [3] Celkové náklady 559 560 € / 36 byt. jednotiek = 15 543 € za 1 byt   [4] Spoluúčasť mesta (25%) bola 139 890 € / 36 byt. j. = 3 885 € za 1 byt   [5] „Nájomné sa bude pohybovať od 35 do 41 eur. Chceli by sme tam umiestniť takých ľudí, ktorí budú schopní tieto byty platiť,“ povedal primátor. http://topolcany.sme.sk/c/7384990/cast-obyvatelov-cukrovaru-poputuje-do-socialnych-bytov.html           [6] Za priemernú hypotéku si nekúpite celý byt http://banky.sk/42406-sk/za-priemernu-hypoteku-si-nekupite-cely-byt.php [7]http://topolcany.sme.sk/c/6913677/alexander-riabov-novy-stadion-ludia-nechcu.html   [8] Návštevnosť na jednotlivých kolách družstva MFK Topvar Topoľčany v 3 .lige http://www.futbalnet.sk/sutaze/-/sutaz/6    [9] „Ďalej sa v liste uvádza, že podpora športových klubov v Topoľčanoch je výrazne lokálna a špecifická aktivita a ambíciou Pivovaru Topvar je prinášať aktivity, prostredníctvom ktorých oslovia širší okruh spotrebiteľov.“ http://topolcany.sme.sk/c/7139665/futbalisti-prisli-o-sponzora.html#ixzz3FwEq8Wsu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?