Bude sa stavať drahý futbalový štadión v Topoľčanoch efektívne?

Autor: Alexander Riabov | 27.10.2014 o 20:20 | (upravené 27.10.2014 o 20:30) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1585x

V Topoľčanoch sa minulý rok jednohlasne 21 mestských poslancov s primátorom dohodlo na tom, že mesto použije pol milióna eur na rekonštrukciu futbalového štadióna. Fajn, povedal som si, keď máme 500 tisíc na štadión, kam sa chodí na futbal pozerať 200 ľudí, určite poslanci s primátorom vedia, kde zoberú na záchranu Centra voľného času, zachovanie služieb pre dôchodcov a na podporu iných športov, o ktoré majú záujem stovky Topoľčancov. Ale kdeže, bolo to inak. 

Primátor a poslanci chcú drahý štadión pre dve stovky ľudí a niekoľkých futbalistov, ktorí majú kde trénovať i hrať. Nezaujímal ich však názor tých, ktorí by radšej pomohli seniorom alebo zachovali záujmové krúžky pre deti. Nepomohla ani anketa, čo som zorganizoval. Na zastupiteľstve ma prekričali. Nešlo však o mňa, vysmiali sa totiž do očí tým, ktorí tie peniaze potrebujú viac než futbalisti.

Niekoľko mesiacov som sa s kamarátmi snažil poukázať na nezmyselnosť celej tejto investície. Bolo to napríklad aj tým, že som sa s nimi priamo pýtal na námestí zhruba troch stoviek ľudí na názor, či práve drahý futbalový štadión je tá ich priorita, ktorá im na fungovaní života v našom meste chýba najviac. Nech už bola akokoľvek táto jednohlasne schválená investícia v tomto svetle nezmyselná, prešla istá doba a na stole je dnes otázka: Či sa aspoň takto vyhodené peniaze dnes použijú efektívne?

Priebeh obstarávania štadióna

Ako teda prebehlo obstarávanie drahého futbalového štadióna v Topoľčanoch? Akým spôsobom sa zapojilo mesto Topoľčany na zabezpečenie efektívnosti vynaloženia peňazí z mestskej kasy? Peňazí, ktoré nie je inak možné nájsť na seniorov, na záujmové krúžky, na zachovanie Centra voľného času, podporu ďalších športov, a nielen futbala a hokeja, na opravu detských ihrísk, na kultúru, na bývanie pre mladých?

V štádiu, kedy sa má obstarať 21 futbalových štadiónov existujú dve možnosti ako robiť verejné obstarávanie na ich vybudovanie. Prvým spôsobom by sa uskutočnila súťaž pre každý štadión zvlášť. Na výstavbu jedného štadióna v hodnote 1,25 mil. eur by sa v okolí Topoľčian dokázalo do súťaže prihlásiť možno okolo 3-6 firiem s lokálnym zázemím. Druhý spôsob je uskutočnenie obstarávania na centrálnej úrovni pre 21 štadiónov investície rátajúcej desiatky miliónov eur. Do takejto náročnej súťaže sa však nebudú prihlasovať lokálni stavitelia. Takúto zákazku dokážu v celej republike postaviť možno 2-3 stavitelia dokopy. Od počtu uchádzačov samozrejme závisí aj výhodnosť ponuky. Aká možnosť bola zvolená podľa Vás? Áno tipujete správne. Súťaž sa obstarávala centrálne a zúčastnili sa jej 2 uchádzači, z ktorých jeden bol zo súťaže vylúčený…

Zaujímalo sa mesto o priebeh obstarávania?

Priebeh centrálnej súťaže

Centrálneho obstarávania sa dokázali zúčastniť iba 2 stavebné firmy.

1 z nich bola zo súťaže vylúčená.

Ponúkala tiež cenu o 10 milónov eur menej.

V priemere je to o 625 000 eur menej na 1 štadión.

Rekonštrukcia topoľčianskeho štadióna bude stáť 1 250 000 eur, z tejto sumy zaplatí 500 000 eur mesto Topoľčany.

O rekonštrukcii štadióna sa už raz na zastupiteľstve rozhodlo, nech to bola akokoľvek nezmyselná investícia na naše pomery, snažil sa náš primátor a poslanci aspoň usilovať o efektivitu pri použití mestských peňazí? Ako sa vyjadrili k plánu uskutočniť obstarávanie centrálne, a nie lokálne? Snažili sa získať miesto v komisii, ktorá hodnotila ponuky od súťažiacich? Kontrolovali priebeh súťaže? Ak im tak veľmi záležalo na štadióne, že všetky ostatné priority šli bokom, usilovali sa aspoň o to, aby sa naše mestské peniaze použili účelne? Bolo by to predsa aj v ich záujme, ak sa hlásia k tomu, že zastupujú naše záujmy. S týmito otázkami sa tento týždeň obrátim na primátora a mestských poslancov. O ich odpovedi budem samozrejme informovať.

Mimochodom, druhý súťažiteľ ponúkol sumu nižšiu o 10 miliónov eur. Ak však naše mesto pri tejto komisii zastupovali iba futbaloví funkcionári, tak si seniori, mladí bez vhodného bývania, deti na ošarpaných detských ihriskách, či tí, čo by chceli v meste trocha kultúry, budú musieť ešte dlho počkať, pretože: „Ďalšie mnohomesačné zdržanie celého projektu rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov na Slovensku, ktoré by hypotetické nové verejné obstarávanie prinieslo, nie je v záujme slovenského futbalu,“ dodal Čurný. (http://www.aktuality.sk/clanok/260520/modernizacia-futbalovych-stadionov-sa-rozbehla/)

Zhrnutie:

Mestskí poslanci odložili všetky priority nabok kvôli novému štadiónu a v zaslepenosti prehliadajú ešte aj to, že sa naše peniaze minú cez pochybnú a predraženú súťaž. Ďakujeme pekne za takéto zastupovanie našich záujmov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?