Utečenci vitajte!

Autor: Alexander Riabov | 27.5.2015 o 12:11 | (upravené 27.5.2015 o 12:24) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1435x

Keď počúvam názory ľudí aj politikov na utečencov, ktorých by sme mali u nás prijať, mám pocit, že žijeme v nejakej alternatívnej realite. 

Ako keby nás trápili len veci, čo sa dejú u nás a ako keby okolitý svet bol pre nás dobrý len na to, že  nám posiela eurofondy a poskytuje pekné miesta na cestovanie. Budíček! 

Vo svete dnes nie je mieru na ružiach ustlané. Vo svete dnes prebieha minimálne 18 vážnych vojenských konfliktov s viac ako mnohými desiatkami tisíc obetí ročne. Ide o vojny a agresie, ktoré sa odohrávajú v prevažnej miere na územiach Afriky a Blízkeho Východu. Sú to ničivé konflikty, ktoré nenávratným spôsobom ničia majetky, rodiny, vzťahy a ľudské životy. Životy ľudí, ktorí sa ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Životy ľudí, pre ktorých ich krajina už nie je tým, čo pre nich doteraz bývala. Ich krajina už pre nich nedokáže byť viac domovom, či miestom pre život.

Slovensko je krajina s jednou z najprísnejších azylových politík. Ročne u nás získa azyl mnohonásobne menej žiadateľov ako v okolitých krajinách. V čase, keď sa svet čoraz viac rúti do rozsievania agresívneho riešenia sporov nás požiadali dve krajiny Európskej únie, ktoré zažívajú najväčší nápor na príjem týchto utečencov o pomoc.

Európska komisia sa chystá v dnešný deň navrhnúť spôsob prerozdelenia 40 000 utečencov z krajín Blízkeho východu a Afriky, ktorí v súčasnosti žiadajú o azyl v Taliansku a Grécku medzi krajiny EÚ. Európska komisia žiada od Slovenskej republiky, aby z tejto obrovskej masy, ktorá prišla takmer o všetko, prijala na svoje územie tri stovky utečencov.

Solidarita

Je priam neuveriteľné, že sa za takejto situácie nájdu na Slovensku politici, ktorí majú proti tomuto riešeniu výhrady. Ako keby sme úplne zabudli, že len nedávno sme sa strachovali, ako sa vyvinie situácia na Ukrajine. Sami nie sme vôbec ďaleko od možnosti, že podobnej situácii budeme čeliť v blízkej budúcnosti. Viac ako rok a pol hrozí, že na Ukrajine zo dňa na deň vypukne konflikt veľkých rozmerov. V prípade, že k tomu dôjde a Slovensko zaplavia tisícky a desiatky tisíc utečencov - Ako budú vnímať našu žiadosť o riešenie tejto situácie krajiny, ktorým dnes my odmietame pomôcť uchýliť tri stovky takýchto ľudí?

Morálny hazard

To by však bola iba polovica tragédie. Slovenská republika ročne vyvezie len do Nigérie (a množstva iných krajín), ktorá sa aktuálne zmieta v občianskej vojne, zbrane za milióny eur. Ide o výnosný obchod, z ktorého ekonomicky profituje štát, z ktorého profitujú súkromné firmy a ktorý, ako sa zvykne v týchto prípadoch vravieť, zamestnáva ľudí v našej krajine.

Je to obchod na konci, ktorého stojí smrť a utrpenie na druhom konci sveta. Akoby s nechápavým pohľadom novorodenca sa teraz pozeráme na to, že z Nigérie a z ďalších afrických krajín sa na nás valia masy utečencov. Je samozrejme iné na vzdialenej vojne zarábať, a je aj iné si na vlastnej koži uvedomiť, že dôsledky týchto činov sa skôr, či neskôr dotknú aj nás.

Splatenie dlhu

A do tretice. Súčasťou našej národnej identity je už stáročia emigrácia do cudziny. Hrdíme sa, že našinci vystavali Budapešť alebo tým, že najväčšie slovenské mesto merané počtom Slovákov je (bolo?) Chicago. Drotárske umenie patrí neodmysliteľne k našim tradíciám. Útek „na západ“ bol desaťročia jedinou alternatívou k životu v socializme. Aj dnes sa tisíce ľudí vysťahovávajú za lepším životom. Aké právo vôbec máme odmietnuť, tých, ktorí sú v oveľa horšej situácii než väčšina vysťahovalcov, ktorí odišli od nás a našli zasľúbenú zem v cudzine?

Verím, že dnešnou Demonštráciou na podporu utečencov, ktorá sa uskutoční v Bratislave na Hodžovom námestí o 17:00 (https://www.facebook.com/events/1629342360646203/) dokážeme napomôcť k vyjadreniu solidarity a morálnej zodpovednosti voči ľuďom, ktorí sa ocitli na pokraji vlastných možností. Verím, že im pomôžeme získať druhú šancu na život. Verím, že pochopíme, že týmto ľuďom je potrebné pomôcť.

Utečenci, vitajte medzi nami.

PS – Aj oni boli kedysi utečencami : http://www.unhcr.org/pages/49c3646c74-page1.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?